Solidarność pielgrzymuje na Jasną Górę

Nie wolno nam dopuścić, by ludzie pracy stali się głównymi ofiarami kryzysu wywołanego przez destrukcyjne działania bankierów i finansistów – apelował dziś podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Do Częstochowy na organizowaną od 29 lat pielgrzymkę przyjechały dziesiątki tysięcy członków NSZZ „Solidarność”. Są władze związku, poczty sztandarowe, kierownictwo Państwowej Inspekcji. Jest Marianna Popiełuszko, matka bł. ks. Jerzego. Punktem kulminacyjnym tegorocznej, dwudniowej pielgrzymki jest uroczysta msza święta, rozpoczęta o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczy i homilię wygłosi abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Mszę św. odprawia bp Kazimierz Ryczan, Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy. Mszę poprzedziło wystąpienie przewodniczącego NSZZ „Solidarność”. Piotr Duda  podkreślił, że związku nie może nas zabraknąć w dzisiejszych trudnych czasach kryzysu. – Nie wolno nam dopuścić, by ludzie pracy stali się głównymi ofiarami kryzysu wywołanego przez destrukcyjne działania bankierów i finansistów. Rozumiemy ograniczone możliwości budżetowe, ale nigdy nie zgodzimy się na to, by główny ciężar walki z recesją spadał właśnie na najuboższych. To głęboko niesprawiedliwe i nieludzkie – powiedział Piotr Duda. Przewodniczący przypomniał ostatnie ważne inicjatyw ustawodawcze w sprawie podniesienia płacy minimalnej czy walki z fałszywym samozatrudnieniem i poza-kodeksowymi umowami o pracę. – Głodowe pensje, wypłacane często na podstawie śmieciowych umów o pracę, to największe bolączki milionów polskich pracowników. Dramatem jest również poziom ubóstwa w Polsce – ponad 2 miliony naszych rodaków żyje w nędzy, a 6 i pół – w ubóstwie. To są dla Polski – członka Unii Europejskiej – dane porażające i zawstydzające – mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność”. W swoim wystąpieniu Piotr Duda odniósł się do trwającej obecnie kampanii wyborczej do parlamentu. – Myślę, że wyrażę tu nadzieję wszystkich pracowników zgromadzonych u stóp Jasnej Góry: oby sprawy pracownicze: pytania jak polepszyć los polskich pracowników, jak uczynić pracę bezpieczniejszą i lepiej opłacaną, jak chronić godność pracownika – oby te zagadnienia były kluczowymi pytaniami tej kampanii – powiedział Piotr Duda. –  Oby przyszli posłowie i senatorowie, zamiast znów pogrążać się w niekończących się partyjnych waśniach i sporach, podjęli skuteczne działania na rzecz realizacji praw pracowniczych, bezpiecznie i godnie wynagradzanej pracy, stałego zatrudnienia, rzeczywistego dialogu społecznego.

Pełna treść wystąpienia Piotra Dudy