Baner

Archive for lipiec, 2011

Obrady Zarządu Regionu

czwartek, 21 lipca, 2011

Maciej Łopiński,  minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego był gościem posiedzenia Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, które odbyło się 21 lipca. Obecnie Maciej Łopiński pełni funkcję Prezesa Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ruch powstał w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego, a jego celem jest upamiętnianie działalności prezydenta. Gromadzi on ludzi, którzy nie są zainteresowani działalnością w ramach partii politycznych, ale chcą być aktywni publicznie, kontynuować działalność Lecha Kaczyńskiego oraz upamiętniać jego spuściznę. Jest to spuścizna bardzo bogata. Jego prezydentura wyrastała ze spójnej i całościowej wizji Polski i narodu. W tej wizji  odnosił się niemal do wszystkich dziedzin życia zbiorowego. Kładł bardzo duży nacisk na państwo, jego rolę i obowiązki wobec obywateli związane z bezpieczeństwem. To bezpieczeństwo rozumiał bardzo szeroko. W jego skład wchodziła nie tylko kwestia obronności i walki z przestępczością, ale również służba zdrowia, oświata i edukacja – powiedział Maciej Łopiński. Uczestniczący w posiedzeniu ZR Piotr Duda, szef Komisji Krajowej NSZZ Solidarność powiedział, że Lech Kaczyński zawsze podkreślał swoją sympatię dla związku, był jedynym politykiem, na którym Solidarność nigdy się nie zawiodła. Koordynatorem regionalnym ruchu w województwie śląskim jest Bożena Borys-Szopa,  podsekretarz stanu w Kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Podczas posiedzenia członkowie Zarządu Regionu podsumowali również ogólnopolską manifestację Solidarności w Warszawie oraz akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o płacy minimalnej. – Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tej kadencji Sejmu ustawa trafi do pierwszego czytania – powiedział Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Podkreślił, że kwestia płacy minimalnej oraz pakietu klimatyczno-energetycznego została poruszona 30 czerwca w rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem podczas przekazania przez delegację Solidarności petycji z postulatami związkowymi. Zdaniem przewodniczącego, pod koniec wakacji okaże się, czy zainteresowanie premiera Tuska problemem płacy minimalnej i pakietu klimatyczno-energetycznego jest tylko grą wyborczą czy nie. Celem związkowego projektu jest uzależnienie wysokości płacy minimalnej od wzrostu gospodarczego, a nie od decyzji polityków. Szef Śląsko-Dąbrowskiej „S” przypomniał, że do tej pory nie została ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia na 2012 rok, bo związki zawodowe, organizacje pracodawców i rząd nie doszli jeszcze do porozumienia w tej kwestii w ramach Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

300 tysięcy podpisów

poniedziałek, 18 lipca, 2011

W poniedziałek 18 lipca listy z podpisami obywateli popierających solidarnościowy projekt ustawy o podniesieniu płacy minimalnej trafią do sejmu. – Nie chcemy, aby płaca minimalna była uzależniona od widzimisię polityków, ale od wielkości PKB – mówi Piotr Duda, pełnomocnik Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Związek miał 3 miesiące na zebranie 100 000 podpisów pod projektem uchwały. Zebrano ich około 300 000. –  Nie chcemy, żeby rosło pokolenie młodych ludzi, którzy pracują za grosze, za które nie da się wyżyć- podkreśla Duda – Ilość zebranych podpisów świadczy o tym, że Polacy chcą faktycznych zmian w tej kwestii. Celem przygotowanej przez związek ustawy jest stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia – do wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego. Dokładniej: wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie ulegała szybszemu zwiększaniu w przypadku wzrostu PKB o co najmniej 3%, natomiast jeśli wzrost gospodarczy będzie niższy lub będzie miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie będzie ustalane według dotychczas przyjętych zasad. Ustawa nie zagraża budżetowi państwa, nie wpłynie również na sytuację na rynku pracy. Za to sprawi, że faktyczne wpływy do budżetu będą wyższe. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy powinno zostać przeprowadzone w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu.

30 Czerwca – Warszawa – Też Tam Byliśmy !

poniedziałek, 4 lipca, 2011

Galeria z Demonstracji w Warszawie

Zakończyła się manifestacja w Warszawie

piątek, 1 lipca, 2011

Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów zakończyła się największa od lat demonstracja zorganizowana przez NSZZ Solidarność pod hasłem „Polityka wasza – bieda nasza”. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Tylko z regionu Śląsko-Dąbrowskiego do Warszawy pojechało ponad 7 tys. członków i sympatyków związku.Ta manifestacja jest z pewnością sukcesem naszego związku. Po wręczeniu petycji premierowi i rozmowie z nim jestem umiarkowanym optymistą co do spełnienia naszych postulatów. Wydaje się, że mamy w kwestii płacy minimalnej oraz weryfikacji pakietu klimatyczno-energetycznego zbliżone stanowiska. Ale oczywiście czas pokaże, jaka będzie rzeczywistość – podsumował manifestację Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Podkreślił, że zapoczątkowana w Katowicach happeningowa forma protestu była z powodzeniem kontynuowana w Warszawie. – Myślę, że w ten sposób skuteczniej docieramy do wszystkich z naszym przekazem – dodał szef Śląsko-Dąbrowskiej „S”.Delegacja protestujących składająca się m.in. z szefa Solidarności Piotra Dudy i przewodniczącego Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza przekazała premierowi petycję, w której związkowcy domagają się m.in. podniesienia płacy minimalnej, przekazania środków na Fundusz Pracy, zwiększenia liczby osób uprawnionych do korzystania z pomocy społecznej oraz prowadzenia aktywnej polityki prorodzinnej. Jeden z postulatów dotyczy zawieszenia i renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego. Delegację związkowców przyjął Donald Tusk wraz z Michałem Bonim. – Zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci, może jest to znak, że ta manifestacja nie pójdzie na marne – powiedział Piotr Duda po przekazaniu petycji premierowi. Szef związku podkreślił, że premier zapoznał się z postulatami związkowców i zapowiedział powołanie zespołów rządowego i związkowego, które zajmą się m.in. płacą minimalną i pakietem energetyczno-klimatycznym. Wcześniej, przed parlamentem demonstranci rozstawili 560 plastikowych krzesełek dla parlamentarzystów, które miały symbolizować to, co polskich parlamentarzystów interesuje najbardziej – stołki dla nich oraz dla ich krewnych i znajomych. Demonstracja miała charakter happeningowy. Największą jej atrakcją był występ Pawła Kukiza i zespołu Piersi. Wcześniej na kilkunastometrowej scenie ustawionej na placu Piłsudskiego pojawił się śląski coverowy zespół Friday Feeling Band, który zagrał przeboje polskiej muzyki rockowej lat 80-tych i 90-tych, m.in. „Przeżyj to sam” i „Nie wierzę politykom”. Na placu Piłsudskiego związkowcy zbierali podpisy pod projektem solidarnościowej ustawy o podniesieniu płacy minimalnej.                                 

Szukaj

Kalendarz

lipiec 2011
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Gallery

demonstracja_wroclaw_17-09-2011_r_016_large

Odwiedziny

  • 316675Gości razem:
  • 11Gości dzisiaj:
  • 62Gości wczoraj:
  • 0Goście obecnie online:
  • nie_damy_sie_zakneblowac
  • grosik
  • prawo_pracy
  • koksownia_przyjazn
  • boks
  • fds
  • Region Śląsko-Dąbrowski
(c) 2009 - 2011 MOZ NSZZ Solidarność Koksowni Przyjaźń Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej
Administracja i aktualizacja: Jacek Imbor